+48 502 099 405 | +48 517 100 727 biuro@krainareklamy.com

Pytania i odpowiedzi

 

Często pojawiają się pytania jak przebiega proces zamówienia, montażu, aplikacji, jakie są warunki gwarancji oraz koszty.

W związku z tym przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy w zakresie świadczonych przez nas usług. 

 

Banery reklamowe: druk montaż i trwałość.

Jak trwałe są banery reklamowe

Wpływ na ich żywotność zależy od tego gdzie są powieszone, czy w szczerym polu, od strony południowej, wschodniej czy też bezpośrednio przy elewacji, na konstrukcji czy w budynku.

Nie można jednoznacznie określić ich trwałości natomiast większość sprzedanych przez naszą firmę banerów wytrzymała min. 2 lata, przez ten okres kolorystyka nie uległa znaczącemu pogorszeniu.

Mamy możliwość produkcji banerów w trzech technologiach: druk eko-solwentowy i druk uv. Istnieje możliwość dodatkowej laminacji powierzchni co dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi. Trzecia technologia to druk lateksowy dedykowany do pomieszeń na bazie tuszy wodnych, który jest bezwonny.

 

Jak powinno się montować banery reklamowe

Wszystkie dostarczane banery reklamowe posiadają oczka dzięki czemu w prosty sposób można zamontować je trytytkami do płotów, konstrukcji itd.

Montaż banerów na elewacjach budynku wymaga przygotowania konstrukcji z linki stalowej tak aby baner miał odpowiedni naciąg i nie powstawały marszczenia, wtedy banery wyglądają estetycznie. Jeśli baner montowany jest bezpośrednio do elewacji nie ma możliwości zagwarantowania odpowiedniego naciągu przez co powstają fałdy i montaż sprawia wrażenie nieestetycznego.

Banery montowane bezpośrednio do konstrukcji bez naciągu również będą posiadać marszczenia, a efekt estetyczny nie będzie zadowalający. Dlatego baner zawsze powinien być mniejszy od konstrukcji wewnątrz której ma zostać zamontowany i nie należy montować ich bez odpowiedniego naciągu.

Jakie są koszty banerów i montażu?

Ceny banerów reklamowych:

1. Baner standardowy drukowany eko-solwentem – cena 35zł netto/ m2 przy banerach do 5m2, baner powyżej 5m2 – 25zł netto/m2

2. Baner wzmocniony druk UV – cena 45zł netto / m2 przy banerach do 5m2, baner powyżej 5m2 – 35zł netto / m2

3. Baner drukowany lateksowo – cena 45zł netto / m2

Przykładowa cena montażu (usługi mogą się łączyć):

 • Wizja lokalna z pomiarem do 50km od Knurowa (44-190) monter samochodem osobowym, pomiar na poziomie 0 – 150zł netto
 • Usługa podnośnika koszowego z operatorem dojazd do 25km od Knurowa – 100zł netto / rbh
 • Wizja lokalna z udziałem podnośnika koszowego, operatora i dwóch monterów – 300zł netto / rbh
 • Koszty akcesorii do montażu takie jak: kołki, wkręty, podkładki, opaski, trytyki – cena wg. ustaleń.

Ceny montażu nie zawierają kosztów przygotowania powierzchni, wypełnienia ubytków w elewacji, usuwania pozostałości po poprzednim montażu, malowania, klejenia. Wcześniej wymienione punkty wyceniane są indywidualnie po wizji lokalnej. Jeśli klient wykonuje pomiar i wizję we własnym zakresie lub podaje rozmiary i miejsce montażu odpowiada tym samym za prawidłowość przygotowania powierzchni do montażu. 

Efekt końcowy montażu na nieodpowiednio przygotowanej powierzchni może skutkować: przesunięciem kołków, efektem czego jest marszczenie materiału, zły naciąg,  nadmiernego falowania podczas wiatru, wcześniejszego zerwania.

Obowiązkiem zamawiającego jest zabezpieczenie miejsca i uzyskanie odpowiednych zezwoleń ( o ile są konieczne) oraz poinformwanie mieszkańców, sąsiadów, wspólnot, firm sąsiadujących o planowanym montażu.

Usługi dodatkowe:

 • Przygotowanie projektu od 80zł netto 
 • Zdjęcia z licencją na potrzeby projektu od 25zł netto
 • Wizualizacja i pomiar powierzchni przed montażem od 150zł netto

Oklejanie samochodów, rdza, lakier, bąble, płowienie koloru i wstawanie folii.

Skąd różnice w cenie oklejania

Różnice wynikają głównie z:

 • wielkości samochodu
 • rodzaju użytej folii
 • zaawansowania projektu

Do samochodów “roboczych” dostawczych, osobowych które mają posłużyć przez najbliższe 3-5 lat z przyczyn ekonomicznych większość realizacji wykonujemy foliami ploterowymi monomerycznymi lub monomerycznymi do druku z szarym klejem kanalikowym które sprawdzą się w większości realizacji.

Do samochodów osobowych do użytku codziennego użyjemy folii polimerowych lub folii wylewanej. Te folie świetnie sprawdzą się przy oklejeniu delikatnych lub głębokich przetłoczeń.

Należy pamiętać że folie wyłącznie maskują niedoskonałości lakieru, natomiast aby uzyskać idealny efekt i nie martwić się o powstawanie bąbli, wstawanie folii itd. lakier powinien być odpowiednio przygotowany.

Skąd bąble po oklejeniu samochodu ?

Jeśli samochód został odpowiednio przygotowany pod względem oczyszczenia lakieru z niedoskonałości bąble nie powstaną samoistnie. Efekt powstawania bąbli to głównie efekt złej aplikacji, tego typu problemy są widoczne przy odbiorze samochodu. 

Efekt powstawania bąbli może pojawić się po dłuższej eksploatacji w sytuacji kiedy na lakierze są drobne ogniska rdzy, drobne dziurki często niewidoczne przy codziennym użytkowaniu. Pod wpływem wysokiej temperatury zachodzi reakcja kleju, gazu i rdzy wynikiem czego jest powstanie bąbla.

Reasumując, aby uniknąć problemów w postaci bąbli na lakierze pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu lakieru. Należy również odczekać odpowiednią ilość godzin do wyjazdu tak aby klej w odpowiedni sposób związał się z powierzchnią.

 

Jaka jest gwarancja na oklejenie samochodu?

Warunki gwarancji:

1. Zleceniobiorca udziela Gwarancji w zależności od użytej folii do aplikacji na auto na okres:
A. 6 miesięcy – w przypadku wykonaniu reklamy z folii monomerycznej ciętej ploterowo
C. 12 miesięcy – w przypadku wykonania reklamy z folii polimerowej do druku, folii ekonomicznej Oracal seria 641 (4-letnia), folii polimerowej Oracal seria 551 (8-letnia) oraz folii monomerycznej do druku lateksowego z klejem kanalikowym.
D. 18 miesięcy – w przypadku wykonania reklamy z folii wylewanej lub do zmiany koloru producentów 3M seria 1080 i 2080, Oracal seria 951 i 970 (10-letnia).

2. W przypadku druku lateksowego na folii monomerycznej, polimerowej lub wylewanej dodatkowo zalaminowanej laminatem, Zleceniobiorca udziela gwarancji na okres 12 miesięcy. W okresie 12 miesięcy od daty aplikacji folii wydruk lateksowy zalaminowany laminatem jest odporny na działanie promieni UV – tzn. kolory nie blakną pod wpływem promieni UV więcej niż 30% pierwotnego koloru.

3. W przypadku całkowitego uszkodzenia większej części grafiki (wydruku) na aucie, Gwarancja obejmuje naprawienie uszkodzonych fragmentów wydruku lub wymianę całego elementu (brytu drukarskiego – folii) w wypadku:
A. odklejenia się folii samoistnie, spowodowane niewłaściwym przygotowaniem karoserii pojazdu(ów) do aplikacji,
B. odklejenia się folii samoistnie, spowodowane niewłaściwą aplikacją (naklejeniem grafiki) na karoserii pojazdu,
C. utracenia przynajmniej 30% pierwotnych kolorów wydruku w wyniku działania promieniowania UV.

4. Gwarancją nie są objęte uszkodzenia lub odkształcenia folii powstałe w wyniku: uszkodzenia powłoki lakierniczej, a w szczególności powstałe na skutek niewłaściwego malowania uszkodzonych elementów karoserii; przeprowadzonej konserwacji karoserii (polerowanie), oklejenia elementu który podany był malowaniu farbami samochodowymi w okresie od 30 do 1 dzień przed oklejeniem pojazdu; elementów zardzewiałych.

5. Gwarancją nie są objęte uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek kolizji, wypadku, stłuczki, korozji, działania osób trzecich, działania warunków atmosferycznych, np. gradobicie lub niewłaściwej konserwacji karoserii pojazdu (Pkt. II)

6. Gwarancja ulega automatycznemu utraceniu w wypadku niedostosowania się do poniższych wymogów:
A. samochód(y) oklejany(e) musi(szą) pozostać w miejscu oklejenia przez okres co najmniej 12 godzin w okresie letnim i 24 godzin w przypadku okresu zimowego,
B. przez okres 72 godzin od godziny odbioru pojazdu(ów) Zamawiający nie może myć pojazdu(ów),
C. pojazd(y) w okresie 14 dni przed oklejeniem nie mogą być: malowane, naprawiane blacharsko, polerowane, woskowane lub nabłyszczane.

7. W wypadku zauważenia uszkodzenia folii, np. w wyniku działania osób trzecich, należy niezwłocznie powiadomić o zaistniałym fakcie Wykonawcę oraz przesłać w terminie do 7 dni roboczych dokumentację fotograficzną uszkodzonego miejsca. W wypadku stwierdzenia uszkodzenia folii z winy Wykonawcy, w terminie do 14 dni roboczych Wykonawca zobowiązuje się do naprawienia uszkodzenia na własny koszt w siedzibie Wykonawcy.

8. W przypadku aplikacji foli na pojazd w miejscu innym niż garaż aplikacyjny firmy GODLSTUDIO Adam Rudziński (tj.Gliwicka 51a, 44-177 Paniówki) lub naprawy oklejenia pojazdu(ów) w siedzibie Zamawiającego lub innym miejscu, Zleceniodawca zobowiązuje się do udostępnienia pomieszczenia aplikacyjnego o następujących parametrach:
A. minimalna temperatura w pomieszczeniu aplikacyjnym +10C, maksymalna +25C
B. właściwe oświetlenie hali / garażu
B. hala / garaż – rodzaj zamknięty, z czystą i nie pylącą posadzką, oraz z dostępem do prądu
C. w bliskim otoczeniu oklejanego pojazdu(ów) nie mogą być prowadzone żadne prace typu rozpylającego.

II. Właściwa pielęgnacja (konserwacja) karoserii pojazdu z naklejoną grafiką (wydrukiem lateksowym) lub folią do zmiany koloru.

1. Zleceniodawca zobowiązany jest do przestrzegania warunków właściwej konserwacji pojazdu(ów) z naniesioną grafiką lub folią do zmiany koloru, by zachować prawo do napraw gwarancyjnych w okresie gwarancyjnym podanym w pkt I/1.

2. Pojazd z naklejona grafiką lub oklejony folią do zmiany koloru może być myty na myjniach ręcznych. Zleceniobiorca zaleca mycie ręczne karoserii z zastosowaniem lekkich środków pielęgnacji nadwozia (np. szampony samochodowe).

3. W przypadku mycia pojazdu z zaaplikowaną grafiką lub folią do zmiany koloru wodą pod wysokim ciśnieniem, niedozwolone jest skierowanie strumienia wody bezpośrednio na krawędzie folii, co może spowodować uszkodzenie mechaniczne folii.

4. Nie wolno czyścić folii (grafiki) na aucie silnymi środkami chemicznymi, np. denaturatem, benzyną ekstrakcyjną itd. Gdyż może to spowodować nieodwracalne i trwałe uszkodzenia folii zaaplikowanej na pojazd.

5. Ponadto roszczenia gwarancyjne będą rozpatrywane zgodnie z powyższymi warunkami gwarancji oraz w szczególnych przypadkach zgodnie z warunkami oferowanymi przez dostawcę danego materiału folii.

Koszty projektu i wizualizacji ?

Wszystkie projekt i wizualizacje są robione w cenie usługi oklejenia.

Nie oznacza to że są za darmo. Już tłumaczymy dlaczego:

Do przygotowania nawet najprostszej wizualizacji pracownicy muszą poświęcić czas na zgromadzenie Państwa materiałów co jest pierwszym kosztem pomijając kwestie działań handlowych. Wizualizacje wykonywane są na komputerach z legalnym oprogramowaniu typu Corel Draw i Adobe Photoshop, jeśli nie będziemy pobierać opłat za wizualizacje nie będzie nas stać na utrzymanie stanowiska grafika który często w ramach jednego projektu przedstawia kilka propozycji na podstawie Państwa wytycznych w ramach ustalonych warunków.

Dlatego zawsze przy podaniu wyceny na oklejenie w kolejnym etapie pobieramy zaliczkę w wysokości 150-500zł netto na koszty czasu pracy i w celu zabezpieczenia mediów do druku.

Każdemu za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie, chyba że projekt zostanie zrobiony niezgodnie z Państwa wytycznymi, wtedy opłata jest zwracana.

Oklejanie witryn, drzwi i szyb

Jakie są możliwości oklejenia szyby lub witryny?

Osobiście rekomendujemy kilka sposobów:

 • Oklejenie folią oczkowaną (OWV) która może być w pełni zadrukowana dowolną Państwa grafiką przygotowaną wg. wytycznych. Folia pozwala na widoczność od wewnątrz obiektu na zwnątrz przy niewilkim obniżeniu jakości, natomiast od zewnątrz do wewnątrz w ciągu dnia jest widoczna wyłącznie grafika. Z chwilą nastania nocy, sytuacja się zmienia i wszystko co oświetlone wewnątrz staje się widoczne.
 • Folia mrożona jest to materiał który daje wrażenie najbardziej eleganckiej formy oklejenia, natomiast nie jest najbardziej czytelnym nośnikiem reklamy. W folii mrożonej można wyciąć dowolny koształt i komunikat jak np. godziny otwarcia, nazwę gabinetu, logo firmy. Należy mieć na uwadze że ich czytelność jest ograniczona ze względu na jasny i delikatny kolor. Folia ogranicza też w znaczącym stopniu widoczność co może być atutem jeśli zależy nam na intymności danego pomieszczenia.
 • Folia ploterowa – występuje w szerokiej palecie kolorystycznej oraz istnieje możliwość jej zadruku co daje nieograniczone możliwości względem projektu. Można wyciąć ją w dowolnym kształcie lub okleić w całości, folię ploterową można łączyć również z folią mrożoną co daje bardzo estetyczne i ciekawe efekty.
Pomiar obiektu, fotografia i wizja lokalna

Aby przygotować w odpowiedni sposób projekt należy przesłać do naszej firmy:

 • Zdjęcie prostopadłe do obiektu / witryny która ma zostać oklejona
 • Podać rozmiary rzeczywiste szyb mierzone od wewnętrznej lub zewnętrznej strony w zależności od tego z której ma być oklejony obiekt (bez marginesu błędu, co do mm).

Jeśli chcą Państwo zlecić to naszej firmie wiąże się to z kosztem ok. 100-200zł netto w zależności od odległości oraz ilości ilości szyb podlegających oklejeniu. Jeśli zdecydują się Państwo na realizację usługi w naszej firmie, koszt zostanie odjęty od ceny końcowej realizacji. 

Koszty projektu i wizualizacji ?

Wszystkie projekt i wizualizacje są robione w cenie usługi oklejenia.

Nie oznacza to że są za darmo. Już tłumaczymy dlaczego:

Do przygotowania nawet najprostszej wizualizacji pracownicy muszą poświęcić czas na zgromadzenie Państwa materiałów co jest pierwszym kosztem pomijając kwestie działań handlowych. Wizualizacje wykonywane są na komputerach z legalnym oprogramowaniu typu Corel Draw i Adobe Photoshop, jeśli nie będziemy pobierać opłat za wizualizacje nie będzie nas stać na utrzymanie stanowiska grafika który często w ramach jednego projektu przedstawia kilka propozycji na podstawie Państwa wytycznych w ramach ustalonych warunków.

Dlatego zawsze przy podaniu wyceny na oklejenie w kolejnym etapie pobieramy zaliczkę w wysokości 150-500zł netto na koszty czasu pracy i w celu zabezpieczenia mediów do druku.

Każdemu za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie, chyba że projekt zostanie zrobiony niezgodnie z Państwa wytycznymi, wtedy opłata jest zwracana.